Dehydrovaná bravčová želatína, silná - bloom 220. viac
Želatína je čistý prírodný proteín vyrobený zo živočíšnych surovín, ktoré obsahujú kolagén. Obsahuje aj ďalšie proteíny, ako sú kreatín a albumín a produkty vzniknuté ich štiepením. Okrem toho sa v želatíne nachádza malé množstvo nukleových kyselín, sacharidov a minerálnych solí. Želatína sa získava čiastočnou denaturáciou a je to vysoko hodnotná bielkovina. Obsah bielkovín je 80-90%. Želatína sa rozpúšťa vo vode a vytvára koloidný systém - sol, ktorý ľahko prechádza do gélového stavu vplyvom zvýšenia teploty.
Bravčová Želatína (bielkovina) obsahuje 18 aminokyselín, vrátane 8 z 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo a je preto potrebné ich pravidelne prijímať stravou. Aminokyseliny sú stavebnými kameňmi rôznych druhov bielkovín (proteínov).
Želatína je vyhľadávaný produkt nielen pre potravinárov, ale aj športovcov, a to vďaka svojmu obsahu bielkovín a kolagénu, ktorý pozitívne pôsobí na naše kĺby. Želatína neobsahuje žiadne konzervačné látky ani iné prísady, je bez tukov a cholesterolu.
Bravčová Želatína je dearomatizovaná: Želatína je zbavená takmer úplne vône a zápachu, je teda vhodná na rôznu potravinársku výrobu, avšak pri príprave a tuhnutí želatíny môže byť pri blízkom pričuchnutí cítiť charakteristickú bravčovú arómu. Ako alternatívu k bravčovej želatíne je možné použiť rastlinnú želatínu Agar.
Farba výsledného gélu: Číra, priehľadná.
Bloom: 220. Ide o jednoduchý ukazovateľ sily gélu. Hodnota vyjadruje želírujúcu silu želatíny. Čím je jej číslo vyššie, tým je výsledný produkt pevnejší.
Mesh (zrnitost, hrubosť): 20 mesh. Udáva zrnitost bravčovej želatíny Štandardne sa pohybuje okolo 20-40 mesh.
Aminokyseliny: Želatína je veľmi bohatá na obsah bielkovín, ktorý sa pohybuje okolo 85%. Bielkoviny sú zložené z 18 aminokyselín dôležitých pre správnu funkčnosť tela.
pH bravčovej želatíny: cca 4 až 7
Použitie: V potravinárstve sa používa na prípravu rôznych mäsových a rybích špecialít podávaných v želé. Ako zahusťovadlo sa používa pri výrobe jogurtu a ako ochranný prostriedok pri výrobe zmrzliny a mrazených dezertov. V mäsovom priemysle sa používa na výrobu šuniek, aspikov, tlačeniek. Želatína je široko používaná. V potravinárskom priemysle slúži ako zahusťovadlo, koloidné ochranné činidlo, spojivo a pena. Používa sa na výrobu zákuskov, pudingov, želé.
Príprava želatíny: Potrebné množstvo želatíny (viď tabuľka nižšie) vysypeme do vody a jemne zamiešame, necháme chvíľu napučať. Následne gél zahrievame vo vodnom kúpeli na teplotu cca 60-65°C, občas premiešame. Po rozpustení sa použije pripravený gél na výrobok. Následne je potrebné niekoľko hodín chladiť.
Najčastejšie chyby pri príprave želatíny:
Vysoká teplota - želatína nesmie prejsť varom, teploty max. 90°C.
Príliš rýchle miešanie, tvorba vzduchových bubliniek.
Orientačné dávkovanie pre želatínu 220 bloom na výrobu gélu z 1L vody:
Jemný krehký gél: napr. Aspikové misky - 40-50g
Stredne pevný gél: napr. Aspikové torty, bežné aspikové výrobky - 60-80g
Pevný gél: napr. Nárezové aspikové výrobky, salámy a mozaiky - 90-100g
DOMÁCA BRAVČOVÁ HUSPENINA, VYLEPŠENÁ BRAVČOVOU ŽELATÍNOU - doprajte kĺbom druhú mladosť.
Už niekoľko rokov sme nadšenci domácej huspeniny ale posledný rok sme jej prípravu ešte viac zdokonalili. A to všetko len pre pokusy, čo nám najlepšie zachutí - a aj pomôže pri boľavých kĺboch kolien. Víťazom je jednoznačne chuť domácej huspeniny, vylepšená sušenou bravčovou želatínou. Môže sa to zdať ako "rúhanie" dávať do perfektnej huspeniny nejký prášok - ale poznáte nás - žiadna chémia, žiadne farbivá a odskúšané na sebe. ;-) To je tá najlepšia referencia. Na sebe to vyskúšame, vylepšíme a s so skúsenosťami sa podelíme. Dnes huspeninu už aj "zavárame" resp. dokážeme ju až na 4 týždne uchovať a konzumujeme ju pekne pravidelne a postupne. Skoro ako liek ;-) Začítajte sa a prípadne vyskúšajte...
2 PODMIENKY PRE PRÍPRAVU SUPERHUSPENINY.
Naučil som sa uvariť perfektnú huspeninu. Celý príbeh začal boľavým kolenom. Nemohol som ho zaťažiť, ani si naň kľaknúť. Doktor sa na môj RTG snímok len krátko pozrel a bez veľkej debaty odporučil operáciu - vraj mám silno poškodenú chrupavku a stav je nezvratiteľný. Priznám sa, som zástancom diskusie a vysvetlení, otvorený návrhu možností - lebo vždy sú aspoň dve. Mohol som ísť za ďalším dokrorom ale zažitá skúsenosť ma odradila a keďže bolesť som vyhodnotli ako 3 z 10, rozhodol som sa vyskúšať pár doporučených prírodných produktov a dať šancu tejto ceste. Počas 6-7 mesiacov som vyskúšal viacero produktov na báze kolagénu a iných podporných prvkov, vrátane konopnej masti ale bez výrazného a dlhodobejšieho zníženia bolesti, či zlepšenia ohybnosti. Zdalo sa, že doktor možno nakoniec mal aj pravdu... Ale.