V našom blogu nájdete užitočné tipy a rady ako a čo výhodne nakúpiť alebo vyrobiť, na čom ušetriť alebo naopak, čo nerobiť. aby ste zbytočne neplýtvali. Rady zo života, rady, ktoré poväčšine vychádzajú z nas samých - čiže píšeme o tom, čo sme sami vyskúšali alebo máme zažité. :-)

Viete si predstaviť nedostatok vody?

Viete si predstaviť nedostatok vody?

Máme šťastie, že žijeme v krajime, kde voda zatiaľ nie je nad zlato. Zatiaľ. Dnes nám stačí otočiť kohútikom, či pákou vodovodnej batérie a tečie. Voda. Čistá a nezávadná.

Ale viete si predstaviť, že by to tak nebolo? Otočíte - a nič.


Kam s BIO odpadom v rodinnom dome a kam na sídlisku?

Kam s BIO odpadom v rodinnom dome a kam na sídlisku?

Ak patríte medzi tých, ktorí zo svojho odpadu vytriedia plasty, plechovky, tetrapackové obaly a bežný papier, vidíte, že kôš sa vám doma plní najmä bio odpadom. Ak žijete v byte je to najmä odpad z kuchyne, ak žijete v dome, pridá sa k tomu zelený odpad zo záhrady a okolitého porast


Z 240L na 50. Koľko odpadu vytvorí vaša rodina?

Z 240L na 50. Koľko odpadu vytvorí vaša rodina?

Vývoz odpadu v našom meste tento rok zdražel. Výrazne. Dá sa s tým niečo robiť? Samozrejme, že áno! A pravdepodobne ešte aj ušetríte.

Namiesto rozčuľovania a hromženia sa pozrite do vlastnej "kuchyne" a zamyslite sa, koľko odpadu vytvorí vaša rodina, čo sa u vás najviac vyhadzuje, prečo vzniká tento odpad a kam potom s ním, keď chcete za odpad v budúcnosti platiť menej.


JE TU JAR A OPÄŤ SA ZMEDVEDIEVA!

JE TU JAR A OPÄŤ SA ZMEDVEDIEVA!

Aromatický posol jari. Nie je zázračný, nie je výnimočný, ale je chutný a užitočný - allium ursinum, medvedí cesnak. Tak ako sú snežienky spájané s blížiacim sa koncom zimy, tak je medvedí cesnak novodobým symbolom jari. V posledných rokoch získal na popularite a zatienil tak iné krásky tohto ročného obdobia ako tavolín, čemericu, narcis, či niektoré druhy šafranu.


10 rokov v Senci = 600.000m3 odpadu.

10 rokov v Senci = 600.000m3 odpadu.

Čo bude o ďalších 10 rokov?

20 rokov som Senčan a milujem naše mesto, ale keďže pochádzam zo stredného Slovenska, chýbajú mi tu trochu hory, kopce, krásne voňavé a tienisté lesy… Je preto pre mňa veľkou iróniou, že jeden z najvyšších kopcov nášho mesta a jeho okolia je práve skládka komunálneho odpadu. Senec má nadmorskú výšku cca 125 m a skládka je viac ako 40 m nad úrovňou mesta, t.j. je cca 165 m nad morom.


OTVOR SI ŠPAJZKU VO SVOJOM MESTE!

OTVOR SI ŠPAJZKU VO SVOJOM MESTE!

Chceš žiť a pracovať užitočnejšie?

Nie je ti ľahostajné v akom prostredí žiješ a koľko odpadu vyprodukuješ? Chceš ísť príkladom ako sa dá znížiť podiel odpadu na obaloch potravín vo vlastnom obchode? A dokážeš si vážiť zákazníka? Naozaj si ho dokážeš vážiť?


MIKULÁŠSKE BALÍČKY SO SUŠENÝM OVOCÍM. BEZ KONZERVANTOV.

MIKULÁŠSKE BALÍČKY SO SUŠENÝM OVOCÍM. BEZ KONZERVANTOV.

Mikuláš za dverami a deti sú opäť raz v očakávaní, že čo bude v čižmičke.

Obchody praskajú vo švíkoch, regály sa prehýnajú pod ťarchou sladkostí - ale oddelenia s ovocím sú bez väčších zmien. :-(

Áno, tá sladkosť do čižmičky akosi patrí, ale nemajú ich tie naše deti dosť aj počas roka?


DÁ SA PRIPRAVOVAŤ ŠKOLSKÁ DESIATA S LÁSKOU?

DÁ SA PRIPRAVOVAŤ ŠKOLSKÁ DESIATA S LÁSKOU?

Niektorí to robíte večer, alebo v noci, niektorí ráno, ale málokto to robí s nadšením... A pritom veci, ktoré sa často opakujú, aj keď sa zdajú zanedbateľné pre nás, zanechávajú dôležité prepojenia v našich deťoch. Skúste si spomenúť na svoje detstvo a svoju školskú desiatu. :-)

Skúsili ste už nákup bez obalu?

Skúsili ste už nákup bez obalu?

Sú dve možnosti ako u nás nakúpiť bez nutnosti vytvárať plastový odpad z obalov. 

Buď sa zastavíte osobne v ŠPAJZKE v Senci, alebo v ďalších našich ŠPAJZKÁCH v Trnave, B.Bystrici alebo vBrezovej pod Bradlom alebo využijete ponuku nášho e-shopu a nakúpite buď do papierových vrecúšok, do ktorých produkty štandardne balíme, alebo si vyberiete inú formu obalu - vrátane tej, z doručením vlastných obalov.

Produkty ponúkame vo viacerých gramážach a aj v ŠPAJZKE, aj v e-shope platí: "Čím viac kúpiš - tým menej platíš!" To znamená, že dvojanásobná gramáž je vždy lacnejšia ako súčet dvoch predchádzajúcich.

Máme pomerne širokú ponuku sypaných aj "liacich" potravín preto veríme, že vám u nás niečo "padne do oka" a bude vám chutiť..