Viete si predstaviť nedostatok vody?

Máme šťastie, že žijeme v krajime, kde voda zatiaľ nie je nad zlato. Zatiaľ. Dnes nám stačí otočiť kohútikom, či pákou vodovodnej batérie a tečie. Voda. Čistá a nezávadná.

Ale viete si predstaviť, že by to tak nebolo? Otočíte - a nič. Poviete - "nestraš, vody máme dosť, NÁM to tu nehrozí". Ale obzrite sa späť pár rokov, či desaťročí... Aj tu u nás v Senci. Všetci, čo máme studne pozorujeme pomalé a postupné klesanie podzemnej vody. Alebo Slnečné jazerá? Pokiaľ až siahala voda pred nejakými 20-30 rokmi?

Dnes, 22.3. máme Svetový deň vody a aj keď to nie je veľmi na oslavu, treba si dennodenne pripomínať, ako je pre nás a samotný život, voda dôležitá a aké náročné by to bolo, ak by sme mali naozaj vody nedostatok. 

Ak sa na "vodu" pozriete s trochou irónie, tak voda tvorí až 70% povrchu našej planéty, ale len cca 3% z toho obrovského objemu tvorí pitná voda. Alebo inak: na našej planéte je čoraz viac ľudí, ale nezávadnej pitnej vody je čoraz menej. Ďalším problémom je, že voda je na našej planéte nerovnomerne rozložená a niektoré oblasti trpia jej nedostatkom, zatiaľ čo iné často zápasia napr. s mohutnými záplavami. 

Cieľom dnešného Svetového dňa vody, je najmä zdôrazniť potrebu ochrany a udržateľného využívania našich vodných zdrojov. Musíme sa učiť využívať vodu s ohľadom na jej obnoviteľnosť a ochranu jej kvality.

Našťastie, poznáme viac spôsobov, ako môžeme prispieť k udržateľnému využívaniu vody, ako môžeme znižovať našu spotrebu vody v domácnostiach, minimalizovať odpadové vody, ako využívať dažďovú vodu, môžeme podporovať ochranu mokradí a rôznych vodných biotopov, a pod.

Nedostatok vody a jej znečistenie, môže mať aj "u nás" vážne následky pre ekosystémy, hospodárstvo, aj zdravie ľudí. Bez primeranej ochrany a udržateľného využívania vody sa môžeme o niekolko rokov, či desaťročí, dostať do kritických situácií, nebodaj do konfliktov o zdroje vody a celé naše poznanie života s vodou, sa môže od základov zmeniť na život s nedostatkom vody.

Malo by to byť pritom jednoduché - čím viac ľudí, tým jednoznačnejšie by sa mala rodiť potreba zodpovedného využívania vodných zdrojov a mala by to byť pre nás stále dôležitejšia téma ako v minulosti.

Spomeňte si na tieto riadky, keď si najbližšie pustíte vodu z kohútika a ona stále potečie... ;-)