DÁ SA PRIPRAVOVAŤ ŠKOLSKÁ DESIATA S LÁSKOU?

Keď rituál nenecháme zovšednieť.

Pripravovať každé ráno desiatu deťom do školy mi robí naozaj radosť. Vážne. Je to môj prvý rituál dňa keď ešte všetci spia a ja si počas prípravy môžem pochlipkávať čierny čaj s mliekom. Nerobím deťom žiadne úlety v podobe smajlíkovských "jedlých obrázkov", ale len klasiku. Rožok, chlebík, prípadne našu obľúbenú ciabattu s maslom, s nátierkovým syrom, alebo nejakou nátierkou a k tomu čo je v chladničke. Raz prihodím šunku, syr, či varené vajíčko, uhorku, niekedy papriku, prípadne "to celé postraším" 1-2 koliečkami suchej salámy, doplním pol čerstvým jabĺčkom, alebo hruškou... Aj číta sa mi to dobre, nie to ešte chutí. :-) Paradajky, žiaľ naše deti neviem naučiť zjesť /potvorky moje zhýčkané/, čo je jediný kaz na tomto mojom rannom desiatovom láskaní. :-) Mám ale dostatok kombinácií na to, aby naše dietky desiatu patrične ocenili, ale aby sa im zase neprejedla.

Za všetkým sú čriepky z nášho detstva.

Každé ráno mám pred očami rovnaký obraz ... Keď sme chodili do školy my, počas desiaty sme sa "prechádzali" na veľkých chodbách, alebo na školských nádvoriach. Vtedy nám to tak neprišlo, ale desiata bola vždy kúskom domova a lásky rodičov, často s prekvapením nejakej dobroty. V tom čase to bolo "normálne" , bagety sa ešte nepredávali, supermarkety neboli na každom rohu, takže bolo najjednoduchšie pripraviť niečo doma. Keď ráno pripravujem desiatu pre naše deti, ako keby som ich vyprevádzal "do sveta" a niesli si z domu niečo pod zub, keď im bude treba. Viem, že ani oni to dnes tak nevnímajú, ale keď vidím ako im desiata chutí a ako si ju pochvaľujú, je to pre mňa veľké zadosťučinenie, mám z toho radosť a teší ma to.  Chcem, aby naše deti vedeli a časom ocenili, že láska ide aj cez detský žalúdok, a že ak si dám trochu námahy na začiatku, neskôr to ocenia a snáď im to zapadne ako ďalší čriepok do mozaiky rodinného puta.

No, trochu som sa rozcítil, tak teraz pár viet k pointe tých ranných láskavých desiat. :-)

Čím detskú desiatu spestriť, čím ju doplniť?

V jeseni a z jari bude čerstvého ovocia, najmä toho domáceho menej a menej. Snažím sa naše deti učiť na sušené ovocie a z vlastnej skúsenosti viem, že s jablkami, hruškami a slivkami je väčšina detí zadobre. V e-shope máme tieto dobroty bez konzervantov a je to ideálny produkt v tomto období, aby doplnil jedálniček našich detí. Neviem či viete, (predpokladám, že nie) ale takých 8 plátkov sušené hrušky bez konzervantov je jedna celá hruška v čerstvom stave! Úžasné, nie? Sú "čisté", bez akýchkoľvek farbív, cukrov a konzervantov, a pritom sú nádherne sladké. Naozaj najvhodnejšia náhrada za rôzne kupované keksíky, oplátky a iné balené sladkosti. Tých majú deti dosť pri iných príležitostiach. Aspoň raz denne trochu sušeného ovocia - časom si budú aj samé pýtať. Zaručene!