OVSENÝ ŠTEDRÁK. AKO SI UPIECŤ TYČINKU PLNÚ DRVENÝCH ORIEŠKOV, SUŠENÉHO OVOCIA A MEDU?
Základom tyčinky sú ovsené vločky a preto aby oriešky neboli veľké a aby sa všetky ingrediencie dobre premiešali a spojili, je dôležité oriešky podrviť. Vyskúšali sme obyčajný valček na cesto a celá príprava zrazu nadobudla príjemný a zábavný charakter. Drvenie je dôležité aj pri ľanových semienkach. Je nutné obal semienka rozrušiť, inak prejde naším tráviacim traktom bez povšimnutia...
Čo budeme potrebovať?
Najskôr je potrebné zvoliť vhodný plech na pečenie. My sme použili plytký plech s nízkym okrajom, aby sme mohli drviť produkty rovno v plechu a tak plech má štandardný rozmer 38x45x2cm. Papier na pečenie, valček, väčšiu dózu na miešanie a rovnú naberačku na miešanie a uhladenie zmesi.
Suroviny a ingrediencie:
300g orechovo ovocnej zmesi (podľa toho, čo vám chutí, trba však dodržať podiel natural orechov, slaných pražených orechov a sušeného ovocia s vyššiou vlhkosťou a skôr menších rozmerov ako napr: brusnice v jablkovej šťave, hrozienka bez cukru, goji, moruša bez konzervantov. Ak si pridáte napr. datle bez kôstky - ktoré sú aj výborným spojovacím materiálom, nemusite vo finále použiť toľko medu. Iné sušené ovocie ako višne, marhule, mango, či ananás, je potrebné nakrájať na malé kúsky /cca ako brusnice, či hrozienka/ aby sa zachovala celistvosť tyčiniek po upečení a krájaní)
1 polievkovú lyžicu cejlonskej mletej škorice,
1 kávovú lyžičku kardamomu,
1/2 kávovej lyžičky mletej vanily Burbon,
300g kvalitného medu,
1dcl vody/mlieka
1/2 kávovej lyžičky prášku do pečiva (bez fosfátu)
/obrázok nižšie je reálny, ale množstvá nezodpovedajú uvádzaným gramážam/
Postup prípravy.
Skôr ako začneme s drvením orieškov, vysypeme vločky do misky a zalejeme cca 1dcl vody, prípadne mlieka a necháme ich "napučať".
Potom si už pripravíme plech na pečenie a valček.
Do plechu vložíme papier na pečenie, vytvarujeme okraje, aby nám papier nezavadzal pri "vaľkaní" surovín.
Na plech vysypeme časť orieškovej zmesi. Nie veľa naraz, stačí tak "za hrsť" a postupne. ;-)
Valčekom prechádzame po orieškoch a postupne zintenzívňujeme prítlak. Budete počuť pukanie a praskanie, čo je dôkazom toho, že oriešky sa drvia.
Valčekom prechádzame tam a späť - nám su ukázalo praktické, keď sme valček nedržali za rukoviatka ale pritláčali sme ho dlaňami za okraje valcovacej časti. Drvenie sme tak mali viac pod kontrolou, nakoľko trenie medzi rukami a valčekom je takto väčšie. Nie je to náročná práca ale je to dôležité, preto treba dosihnuť primerané podrvenie celej zmesi.
Podrvenú zmes vysypeme do misky, či väčšieho taniera a pokračujeme, až kým všetkú zmes nepodrvíme.
Rovnako postupujeme pri drvení semienok slnečnice.
Slnečnica obsahuje tuk, ktorý takisto pomôže previazať ingrediencie tyčinky. Aj preto je drvenie dôležité.
Pokračujeme drvením ľanových semienok.
Ľanové semienka majú rovnaký, ak nie väčší význam v tyčinke a ich podrvenie má zásadný význam najmä pre výživovú hodnotu tyčinky. Podrviť ju, je zo všetkých surovín najdôležitejšie. Tuk v oboch semienkach a tiež tuk v orieškoch navyše dokáže nahradiť tuk, ktorý by ste inak museli do zmesi priadť.
Podrvené ingredencie sypeme do misky, či do taniera a pridáme mandľové lupienky.
Pridáme namočené ovsené vločky a dôkladne premiešame.
Pridáme med a opäť zamiešame. My sme mali po ruke med gaštanový, preto trochu iná farba na fotke. ;-)
Postupne pridáme cejlonskú škoricu, mletú vanilku Burbon a kardamom. Všetky ingrediencie ešte raz dôkladne premiešame. Zmes by nemala obsahovať "mláčky" tekutiny, mala by byť mokrá ale pomerne hutná, nemala by sa liať, skor by sa mala sypať.
Zamiešanú zmes vysypeme na plech.
Valček je len dekorácia, zmes rovnomerne uhladíme lopatkou. Zmes na plechu jemne utlačíme, aby sme odstránili vzduchové bublinky a hmota bola kompaktná.
Pečieme cca 20-25min pri 180°C. Priebežne kontrolujeme. Ak je vrstva zmesi tenšia, čas pečenia sa tiež skráti a naopak. Signálom sú hnednúce okraje
Necháme vychladnúť a nakrájame na pásiky cca 4x8cm.
Krájanie sa osverčilo s použitím krájača na pizzu. Vačšinou prekrojíte spolu s tyčinkou aj papier na pečenie - ten ale s tyčinky odstráňte až pred samotnou konzumáciou. Papier zo spodnej strany tyčinky umožňuje napr. ukladanie jednej tyčinky na druhú.
Tyčinky sú po upečení pomerne suché, sú mierne húževnaté, takže také to "hryzkanie" vydrží pomerne dlho. Keďže obsahujú najviac orechov a sušeného ovocia, majú nutričné hodnoty blízke orechom a sú pomerne sýte. Bežne ich však dávame zmraziť, aby na stole boli stále po ruke.
Ak sa rozhodnete náš recept vyskúšať, napíšte nám do hodnotenia ako sa vám tyčinky podarili a ako vám chutili. Ďakujeme pekne.