Mletá paprika. Ako rozoznať tú kvalitnejšiu?

Vedeli ste, že aj mletá paprika má svoju skratku pre označenie kvality?

Poviete si: "Paprika, mletá ako mletá - čím tmavšia, tým lepšia." Stačí Vám tento pohľad, alebo sa v mletej paprike vyznáte? Ak pri kúpe nemáte možnosť vidieť viac druhov mletých paprík vedľa seba, spoľahnete sa len na svoj úsudok a "odporúčania" predávajúceho. Skúste sa ho ale opýtať, akú hodnotu ASTA má jeho mletá paprika. Stretnete sa pravdepodobne s nechápavým pohľadom. No ak by ste mali šťastie na odborníka, ktorý svoj produkt miluje, mali by ste tiež niečo o tej skratke vedieť, aby ste mu boli partnerom do debaty... :-)

Mletá paprika: ASTA 100 (tá vľavo) až ASTA 200 (vpravo). Rozdiel vo farbe je zrejmý aj na pohľad.

ASTA je skratka pre farbivosť mletej papriky a pochádza z pojmu American Spice Trade Association, pričom hodnota ASTA sa najčastejšie pohybuje od 80 do 200. Tieto hodnoty hovoria o tom, koľko prírodného farbiva uvoľní paprika do oleja. Čím je číslo ASTA vyššie, tým by mala byť farba mletej papriky tmavšia. Mierne sa mení aj jej štruktúra, výrazne sa mení kvalita - a cena sa tým, samozrejme, zvyšuje.

100vka nemôže chutiť ako 200vka.

Značný rozdiel je aj v chuti mletej papriky v závislosti od hodnoty ASTA. Ak ochutnáte mletú papriku s nízkymi hodnotami, mletie je jemnejšie a akoby "kriedovitejšie" a konzistencia v ústach je následne "blatovo mazľavá". Naopak, ak ochutnáte vysoké hodnoty ASTA, rozdiel v kvalite, vôni a chuti pocítite okamžite. Jej prirodzená "nadýchanosť" najskôr tekutinu jemne absorbuje, nemení štruktúru a v zápätí sa akoby rozpúšťa. Pri nižších hodnotách ASTA si dáte papriku na jazyk, ihneď ucítite jej nahorkastú chuť a to je všetko. Tie vyššie hodnoty sa nerozdajú v okamihu - majú konzumentovi čo povedať, tak sa otvárajú postupne. :-) A práve v tom je čaro kvalitnej mletej papriky. :-)

Čiže - žiadna veda. Ak máte možnosť mletú papriku ochutnať - ochutnajte. Farba je len jeden faktor, ktorým rozoznáte kvalitu mletej papriky. Vidieť jej štruktúru z blízka a mať možnosť dať si štipku na jazyk - to sú ďalšie faktory, ktoré Vám pomôžu v rozhodovaní. V supermarkete asi nepochodíte, ale na tržnici či trhoch je prostredie na degustáciu ideálne. A možno budete prekvapení, že hodnoty ASTA nebudú tajomstvom. Ako som už povedal: kto svoj produkt miluje, má o ňom dostatok informácií pre svojich zákazníkov. :-)

Ak chcete vedieť, AKO CHUTÍ NAJPREDÁVANEJŠIA MLETÁ PAPRIKA sladká ASTA 180 alebo 200 či 150 maďarská, objednajte si ich v našom e-shope: Paprika mletá maďarská sladká ASTA 150

alebo Paprika mletá sladká ASTA 200

alebo radšej sladkú mletú papriku údenú? :-)

Odporúčané produkty4