Bazový sirup s trstinovým cukrom z varného hrnca

Najskôr nazbierajte kvet bazy. Nenechajte sa zlákať tou bazou popri cestách a pri zbere skontrolujte kvalitu bazy na južnej strane kríku, v porovnaní s bazou na severnej a západnej strane. Pocitovo si myslíme, že kvety z tej zatienenej strany sú "plnšie" a "šťavnatejšie" a tie na južnej sú viac otvorené a je na nich viac peľu. My sme ich teda kombinovali a neriešili sme počet - čím viac sa vám do hrnca zmestí, tým je chuť bazy v sirupe výraznejšia. Na 5L vody sme nazbierali cez 100ks stredne veľkých súkvetí (cca ako dlaň). Kvety odtrhnite tak, aby stopka nebola príliš dlhá - pri lúhovaní môže ovplyvniť výslednú chuť sirupu a môže byť cítiť mierne trpkú príchuť.

 

My sme tentokrát vyskúšali sirup pripraviť vo varnom hrnci a vyzeralo to teda takto:

 

Na 5L vody budete potrebovať:

Vodu prevaríte a necháte vychladnúť na 30-40°C. Ak použijete varný hrniec ako my, je to jednoduché - občasným potočením termostatu počujete cvaknúť spínač a vidíte, pri akej teplote cvakne, taká je momentálne teplota vody v hrnci.

Prevarenú vodu prelejete do najväčšieho hrnca, aký máte - je potrebné ho dôkladne umyť - každá organická nečistota (najmä omrvinky) môže spôsobiť neskôr splesnivenie sirupu.

Do vody odšťavte 1 citrón a zvyšným citrónom dôkladne poumývajte šupku, nakrájajte ich na tenké plátky a vložte do prevarenej vody. Hrniec naplňte kvetmi bazy tak, aby boli všetky vo vode. Ak máte možnosť, z pokrievky odskrutkujte držiak, dierku prelepte kúskom pásky a hrniec prikryte opakom pokrievky (oblým do vody) - tým sa zaručene všetky kvety dostanú pod vodu a lúhovanie bude 100% efektívne.

Prikrytý hrniec takto dajte na 24h do chladničky. Pokrievku zbytočne neodkrývať - pozor na organické nečistoty.

Na druhý deň zmes precedíme cez sitko a ak máte gázu, môžete kvety jemne "vyžmýkať", ale naozaj jemne, aby ste zbytočne nevytlačili vodu aj zo stoniek.

Nastavíte teplotu na 80°C a dáte hriať.

Pridáte trstinový cukor a jemne miešate, aby sa nevytvorila zbytočná pena.

Pridáte kyselinu citrónovú a opäť zamiešate. Snažte sa v tomto kroku miešaním rozpustiť všetok cukor aj kyselinu citrónovú a miešajte pomaly, aby sa nevytvárala pena. Ak sa vytvorí, je dobré ju lyžicou pozbierať a odstrániť.

Dôkladne horúcou vodou so saponátom umyjete fľaše, do ktorých chcete sirup naplniť. Najlepšie sú tie so závitovým viečkom. Tie treba taktiež dôkladne umyť. Všetko dôkladne opláchnete, opäť v horúcej vode a ešte pokiaľ sú fľaše horúce, naplníte ich cez výpustný otvor varného hrnca horúcim sirupom. Ak použijete bežný hrniec a naberačku, pozor aj na čistotu naberačky. Aj malá "zaschnutá" nečistota po nepozornom umytí sa pri nalievaní horúceho sirupu môže oddeliť od naberačky a všetok sirup vám splesnivie - z vlastnej skúsenosti :-( .

Pozor, nalievame až takmer po okraj a pozor na popáleniny. Fľaše pevne uzavrite viečkom. Sirup počas chladnutia zmenší objem a hladina klesne. Tým sa vytvorí vo fľaši podtlak a viečka budú počas chladnutia charakteristicky "pukať". To isté puknutie budete počuť opäť pri otvorení fľaše - to bude dôkaz kvalitného uzavretia.

A je to! Hotovo. Fľaše necháme vychladnúť, poprípade si ich naaranžujeme a odfotíme, aby sme sa pochválili svojim dielom priateľom. :-)

Ak sa vám článok o bazovom sirupe na našom blogu páčil, prečítajte si tiež napríklad:  Ako vylepšiť sáčkovú polievku. :-)