AKO VYLEPŠIŤ SÁČKOVÚ POLIEVKU?

Asi aj vás spomienky, zvedavosť či život v behu, pár krát inšpirovali ku kúpe sáčkovej polievky. Mnohí si ju pamätáme z detských táborov, kempov, či dovoleniek a o ich obľúbenosti aj dnes svedčí široká ponuka v obchodoch, vystavenie najpredávanejších značiek, či reklama v televízii.

Ukážeme vám však vylepšenie, ktoré aj zo sáčkovej polievky spraví ospevovaný zážitok. ;-)

Z pohľadu šírky ponuky a pútavosti obalov sa toho veľa zmenilo. Ale ak nazriete do sáčku, nájdete starú známu zmes, ktorú si pamätáte z detstva. Roky som už nemal možnosť ochutnať súčasnú kvalitu sáčkových polievok, ale čakal som, že podiel zeleniny - sušenej zeleniny v týchto polievkach - bude výrazne vyšší, ako som si pamätal. Nie je. :-(

Čo je to 7% sušenej zeleniny? Ako keby pod dva zuby - pomaly ani nezistíte, že tam nejaká zelenina je. :-(

A tak, keď výrobca spotrebiteľovi nedopraje, musí si spotrebiteľ nájsť cestu, ako si polievku vylepšiť. V dnešnej dobe - nič jednoduchšie. Zoberme si takú slepačiu. V sáčku je napr. 44g zmesi, čo je asi na dve porcie polievky. Zeleniny je tam mizerných 7%, teda spolu len 3g a z toho výrobca udáva, že sušenej mrkvy s paštrnákom je tam 2,4g. Ako sa hovorí - okolo zeleniny to len tak prebehlo - čo potvrdzuje aj naša fotografia.

Pridali sme 5g sušenej mrkvy, 3g sušeného paštrnáku a 2g zeleru. Teraz to je polievka so zeleninou. Pre zjednodušenie stačí pridať len 10g sušenej zeleniny MIX. A je vymaľovené!

A tak sme zobrali 5g našej sušenej mrkvy, 3g sušeného paštrnáku, 2g zeleru, čo je spolu 10g poriadnej zeleniny voči 40g "toho ostatného". A to už je oveľa lepší pomer. Už to aspoň trochu chytí nádych vývaru. Je síce potrebné predĺžiť čas varenia o pár minút, aby aj tieto veľké kúsky zeleniny zmäkli a uvarili sa, ale tá chuť sa nedá s tou predchádzajúcou ani porovnať. Navyše má človek dobrý pocit, že už aj do niečoho poriadneho zahryzne. :-)

A čo táka hubová polievka? Kde sú huby?

Huby sú v sáčkovej polievke asi dobre "schované". :-(

Tak sa na ňu pozrime zbližša... Zmes má spolu 49g a výrobca tvrdí, že podiel húb je "až 11%" - nám sa podarilo vyloviť pár kúskov, ktoré sme neboli schopní ani odvážiť (zvyšok bude asi v nedokázateľnej mletej forme, ale tvárme sa, že tam "čosi" byť musí). Opäť hoďte očkom po našej fotografii - vtipný obrázok, že?

Ak už sa polievka volá hubová, mala by byť najmä o hubách. A tak, aby tomu tak aj bolo, pridali sme reálne 3g drvených dubákov - to je skoro pol hrste húb a hneď si táto sáčková polievka svoj názov naozaj zaslúžila. Keď si ju dáte teraz, už nemusíte hundrať, že "a kde sú tie huby?".

Pridajte len 3g sušených drvených dubákov a výsledok aj cítiť, aj vidieť. Aspoň takto nejako by mala vyzerať hubová v sáčku.

Naozaj sa veľmi čudujem výrobcom týchto výrobkov. Tých pár gramov sušených ingrediencií nestojí ani toľko, čo ten krásny obal, v ktorom je polievka zabalená a napriek tomu sa aj tak šetrí na obsahu a podieloch toho, čo vlastne robí polievku polievkou. No riešenie je naozaj jednoduché - mať po ruke trochu tej sušenej zeleniny či húb - veď ide o našu chuť a náš zážitok z jedenia, tak čo by sme si nedopriali, ak vieme ako. A možno výrobcovia časom zistia, že sa to dá robiť aj o pár gramov chutnejšie. :-)

A záver? Ak patríte k tým, čo si čas od času dajú povedať a pripravia si polievku zo sáčku - urobte si "nedeľu" a vylepšite si ju pár gramami reálnej sušenej zeleniny alebo húb. Ten výsledok rozhodne poteší oko aj chuťové poháriky. :-)

A keď sa vylepšenie podarí, polievka ako od maminky...Teda, takmer ako od maminky. ;-)

Sušenú zeleninu (nielen tú spomínanú) nájdete v našom e-shope: Sušená mrkva, či Sušený zeleninový MIX.

A voňavé drvené dubáky zase tu: drvené dubáky

   

No a aby to nebolo celkom len o tých sáčkových, na vylepšenie chuti štandardnej nedeľnej polievočky tu máme aj sypané vývary, prípadne môjho favorita - vegu s hlivou ustricovou. Hliva rozhodne nič na polievke nepokazí a účinkami na naše zdravie sa jej máločo vyrovná. Oplatí sa vyskúšať - dokonca aj v super cene!

Dobrú chuť!

Odporúčané produkty8