10 rokov v Senci = 600.000m3 odpadu.

Ale v zime by ste sa tam neposánkovali... :-(  Je to HORA, kde sme za 10 rokov my, obyvatelia mesta Senec a jeho okolia, navŕšili NETRIEDENÝ, rozumej NESEPAROVANÝ odpad v objeme takmer 600.000m3!

(článok bol spracovaný vďaka partnerom: ŠPAJZKA – vážim si ťa a ekonetka )

Že vám to číslo 600.000 kubíkov nič nehovorí? Má to byť veľa alebo málo?

Čo myslíte, vytvoríte vy alebo vaša rodina veľa alebo málo neseparovaného odpadu?

Tak tu je pár prirovnaní, aby ste si vedeli lepšie predstaviť tú HORU odpadu.

Ak by sme byt s rozlohou 50 m2 naplnili od podlahy až po strop odpadom zo skládky, zmestilo by sa do neho takmer 150 m3.

Koľko takých bytov by sme teda naplnili objemom odpadu čo je na skládke?

Áno! Neskutočných 4.000 bytov plných neseparovaného odpadu!!! V štatistických údajoch mesta Senec z roku 2011 sa uvádza, že celkový počet bytov v Senci v tom roku bol 3.851.

Chcete ešte iný príklad?

Ak by sme odpadom zo skládky naplnili obrovský 12 poschodový panelák (taký stojí napr. na Hurbanovej ulici), zmestilo by sa do neho takmer 10.000 m3 neseparovaného odpadu. V Senci by tak pribudlo 60 takýchto panelákov, čo by zaplnilo 20% rozlohy mesta!

Už si viete lepšie predstaviť koľko je 600.000m3 neseparovaného odpadu?

Fajn, lebo teraz vás prevediem samotnou skládkou. Mal som tú možnosť prejsť ju celú, spoznať procesy ako to tam funguje od okamihu dovozu odpadu, cez spracovanie toho, čo sa spracovať dá, až po vrstvenie tej hory odpadu, čo my sami vyprodukujeme. Vďaka za opakované sprevádzanie po skládke a odpovede na moje otázky patrí generálnemu riaditeľovi, pánovi Petrovi Krasnecovi a tiež všetkým zamestnancom skládky, s ktorými som prišiel do kontaktu.

Cieľom nasledujúcich riadkov bude, aby ste pochopili proces spracovania a triedenia odpadu. Buďte mojimi očami a mojimi zmyslami, lebo v závere by vám malo byť jasné, čo všetko musíme zmeniť na svojom prístupe k nevytváraniu ďalšej hory neseparovaného odpadu. Alebo ako sa pokúsiť skončiť s pohodlnosťou a byť o kúsok zodpovednejší, pretože ešte takí môžeme byť.

Na skládke sú v podstate 3 hory odpadu - 3 skládky. Prvá – tá najmodernejšia, má kapacitu spomínaných cca 600.000m3 a do celkového naplnenia nám ostáva 60.000m3.

Skládka má 10 rokov, je prešpikovaná technológiami, je pod drobnohľadom a často kontrolovaná, dokonca sa tam prispôsobujú a upravujú podmienky pre živočíchov a najmä vtáctvo, ktoré sa v blízkosti rozhodne hniezdiť a je zákonom chránené. Tie druhé 2 skládky sú staršieho dáta, no je to samostatná a smutná kapitola. Tieto dve skládky nie sú témou tohoto príspevku, ale pokojne sa dajú označiť slovným spojením "časovaná bomba". Pokiaľ však my, občania Senca, ukážeme schopnosť zmeniť náš súčasný prístup k tvorbe a triedeniu odpadu, určite sa dostaneme aj k riešeniu dopadov spomínaných 2 starých skládok.

A teraz viac zo samotného života tvorby a triedenia odpadu.

Vyhadzujeme a separujeme. Separujeme lepšie a viac ako pred pár rokmi, ale absolútne nedostatočne na to, aby to zásadne ovplyvnilo rast tej hory odpadu, pretože separovaného - triedeného odpadu vyprodukujeme len 23%.

Najlepšie je to vidieť na obrázkoch zo skládky. Čo vám ako prvé udrie do očí?

Áno! Biela a modrá farba "igelitu"! Skládka vyzerá ako obrovský a, žiaľ, smradľavý koláč posypaný plastovými trhancami... :-(


Na skládku denne prichádzajú nákladné autá s odpadom. Veľká väčšina končí na tej hore, pretože dovezú komunálny, neseparovaný odpad - skrátka náš bordel, kde je vyhodené všetko spolu.

Ak privezú separovaný odpad, napr. plasty, vysype auto náklad pred jamu kde začína dopravníkový pás.

Sú tam prvý dvaja pracovníci, ktorých pracovným nástrojom sú hrable, a každé jedno vrece s plastom, ktoré my vytriedime, oni otvoria, obsah vysypú na zem, hrabľami roztiahnu na plochu pred seba a potom sa snažia posúvať k dopravníkovej jame len to, čo sa tvári ako plast. Čiže ak do vreca pribalíte hadicu od vysávača, pneumatiky z bicykla, kosti a zvyšky jedla, penovú výplň matraca alebo celú fľašu motorového oleja, ktorá sa vyliala a znečistila celý obsah vreca - to všetko oddelia, putuje to opäť do komunálneho odpadu a vyvezie sa hore na skládku.

Vrecia po otvorení nevoňajú veľmi vábne - ale na skládke to nikto nerieši - zápach je tu pomerne trvalý, ale veľmi intenzívny je až hore na vrchole skládky.

Plasty rôzneho druhu a pôvodu potom putujú dopravníkom do srdca triediacej linky. Vystúpate po schodíkoch hore do priestoru väčšej unimobunky a prekvapí vás 10 párov šikovných rúk, ktoré patria usmiatým dámam.

Áno. Každú jednu fľašu z minerálky ktorú vyhodíte, každý jeden kelímok od jogurtu, ktorý vyhodíte, sáčky, tašky, fólie aj mikrotén, to všetko čiesi ruky chytia a vhodia do pripravenej nádoby, na to určenej. A že je to celkom svižné tempo, v nie veľmi príjemnom a voňavom prostredí, si asi viete aspoň trochu predstaviť.

Ak sa nádoba s rovnakým druhom plastu naplní, dáma potiahne za páku, padacie dvere na spodnej časti sa otvoria a obsah sa vysype do pripraveného vozíka pod triedičkou.

Tam už čakajú ďalší dvaja zamestnanci a vozíky s rovnakým obsahom postupne vysýpajú k dopravníku, ktorým plast, ale aj napr. plechovky a rôzne fólie, putujú do lisu, kde sa z nich stlačia tie úhľadné kocky, ktoré môžeme vidieť na obrázkoch s recyklovaným odpadom.

A toto všetko sa deje v dvojsmennej prevádzke. Len 23% nášho odpadu a cca 30 ľudí to po nás denne spracováva a triedi.

Aj vás teraz napadlo, že kde je automatizácia, kde sú senzory a roboti? Zabudnite!

Vtipný obrázok pri lise o ukrajinskom chlapovi a bobcate (bobcat - malý 4-kolesový bager s veľkou lyžicou) len podčiarkuje a vyvracia debatu o efektivite a produktivite.

Áno. Toto je realita.

Ale riešiť to, nie je našim cieľom. My sa pozerajme pred vlastný prah a svoj osobný prínos a prístup k tvorbe a triedeniu odpadu.

Na nás predsa najviac záleží, čo a koľko títo ľudia budú po nás triediť.

Jeden pohľad je - že ak tu bude aj 100 ľudí triediť po nás plasty, bude to znamenať, že triedime viac a efektívnejšie. HORA porastie pomalšie a jej obsah bude menej "škodlivý".

No druhý pohľad je ešte lepší. Ak totiž budeme hľadať možnosti ako plastový odpad nevytvárať, tak týchto ľudí tu bude síce menej, ale HORA porastie ešte pomalšie a bude ešte menej "škodlivejšia".

Z môjho pohľadu laika, je každá takáto skládková HORA živý organizmus. Rokmi v nej prebiehajú všemožné procesy, je tam tlak, je tam teplo, skládka produkuje rôzne tekutiny, ktoré sa zachytávajú v zbernej retenčnej nádrži v spodnej časti skládky a vôbec nevyzerajú neškodne.

To všetko si spôsobujeme sami a budeme mať veľké šťastie, ak to nebudeme musieť o pár desaťročí riešiť.

Lebo väčšina z nás sa má v podstate dobre. Sme pohodlní a bezstarostne, beztresne vyhodíme čo už nepotrebujeme. Veľmi pri tom nerozmýšľame. Vyhodíme TO. Veď TO niekto príde zobrať, veď TO niekde vysypú, nevidím na TO, necítim ten zápach, nepoznám tých robotníkov - netrápi ma TO. Ale malo by!

Dýchame predsa spoločný vzduch, pijeme spoločnú vodu, bývame bok po boku - tak prečo by sme si TOTO mali navzájom robiť?

Ak by to bolo možné, každý z nás by mal stráviť pár dní na takejto skládke a triediť po nás ostatných vyprodukovaný bordel. Som presvedčený, že by sme si potom dva krát rozmysleli čo kde vyhodíme, dokonca by sme možno nezostali ľahostajní, ak by sme videli takto konať našich priateľov či susedov.

Veľká väčšina z nás je rozumná a inteligentná, vieme kedy konáme nesprávne a vieme aj to, ako by sme mali konať. Len nám TO nesie byť jedno!

Volám sa Kmeť Peter a nie je mi TO jedno! A tebe?

Ak ti predsa len nie je jasnejšie čo môžeš pre zníženie objemu akéhokoľvek odpadu urobiť ty osobne, tak si vyber čokoľvek z nasledovného:

  1. Ak môžeš, výrazne obmedz konzumáciu nápojov z plastových fliaš a plechoviek – pi viac vody z vodovodu a maj svoju vlastnú fľašku stále so sebou!
  2. NIKDY už nevyhoď plastovú fľašu alebo akýkoľvek odpad len tak na zem!
  3. Namiesto jednorazového papierovo-plastového poháru na kávu, či čaj, používaj svoj vlastný pohár!
  4. Viac a dôslednejšie separuj vlastný vyprodukovaný odpad a motivuj aj iných!
  5. Prestaň používať tašky, sáčky a obaly z plastu na jedno použitie – zameň ich za látkové a používaj opakovane!
  6. Sypané a tekuté potraviny a drogériu nakupuj do vlastných obalov!
  7.    Nekupuj stále nové a nové veci - nehromaď – naopak, zbav sa vecí, ktoré nepotrebuješ – predaj ich alebo daruj, aby mohli byť využívané!
  8. Výrazne obmedz v domácnosti používanie čohokoľvek na jedno použitie – hľadaj a pýtaj sa na iné možnosti, alebo sa inšpiruj tu:
    • Papierové kuchynské utierky nahraď látkovými!
    • Zmršťovacu fóliu na potraviny nahraď voskovými obrúskami!
    • Namiesto papieru na pečenie plech vymasti!
    • Špongiu nahraď prírodnou lufou!
    • Jednorázové detské plienky prestriedaj s látkovými!
    • Obmedz používanie vlhčených obrúskov!
    • Tekuté mydlá a šampóny v obaloch nahraď tuhými bez obalu!
    • Odličovacie jednorazové tampóny nahraď látkovými, ktoré sa dajú oprať!
  9. Odmietni, ak ti v obchode ponúkajú niečo “zadarmo” a ty to NEPOTREBUJEŠ!
  10. Nevyhadzuj nič, čo ešte môže niekomu poslúžiť – daruj to alebo ponúkni na charitu!
  11. Nekupuj nové, ak sa to dá opraviť!
  12. Skús nevyhadzovať biologický odpad – kompostuj alebo ponúkni do kompostu!
  13. A BUĎME POZITÍVNYM PRÍKLADOM PRE SVOJE DETI, VYSVETĽUJME a MOTIVUJME!

POZOR! Ak by ste chceli vedieť, ako správne triediť rôzne druhy odpadu, kde môžete nájsť podrobné informácie aj s vysvetlením, aké znaky a symboly vám pomôžu vložiť správny druh odpadu do správneho vreca či nádoby, tak ešte si pár minút nájdite. Ak totiž budeme triediť správne už na začiatku, pošleme náš odpad na správne miesto a HORA nad naším mestom porastie opäť pomalšie. (ak vás zaujíma konkrétny druh obalu, kliknite v zozname obalov v úvode - článok je pekne prelinkovaný, aby šetril náš čas)

ŠPAJZKA je bezobalový obchodík a e-shop na pešej zóne v Senci.

ekonetka.sk je rodinný projekt pre každú ekologickú a bezodpadovú - zero waste -  domácnosť.